Akcie

Stavanie mája 2014

Máj v Kalinove v roku 2014

Už sa týči nad dedinou! Celý mesiac Máj bude krášliť námestie pri zvonici v Kalinove. Už sa týči náš krásny máj, obvešaný stuhami!
Postaviť máj nie je žiadna hračka. K tomu je potrebná sila mužov, ich ochota najprv ho doviezť z hory, pripevniť na vysokú žrď a potom sa začína ten napínavý príbeh. Tú vysokú žrď s májom treba zdvihnúť a vsunúť do otvoru v zemi. „Podarí sa – nepodarí?“, dumáme. „Hurá, našim mužom sa to podarilo!“ Pokojne pracovali, rozumne, opatrne a urobili úžasnú radosť všetkým, čo boli prítomní na námestí, ženám, mužom a najmä deťom. Všetci ticho sledovali priebeh stavania, aby potom s potleskom a hudbou uvítali ten spanilý máj a veselo s pesničkami pocítili radosť z príchodu jari.
Mužov, čo sa činili sme odmenili fľaškou, dobrého trunku, ktorú im odovzdali aj dievčatá zo ZŠ Kalinovo, aby sa poučili ako si treba ceniť mužov.
Aj ženy sa činili! Ochotné ženy z kultúrnej komisie OZ a Združenia obce Kalinovo pripravili výborné občerstvenie pre všetkých. Dobre padol pohár vína s pagáčikmi a chlebom so syrovou nátierkou pre dospelých. Deťom zachutili makové a kakaové koláče a minerálka či kofola.
Potom nasledoval tanec pri hudbe, vzájomné rozhovory. Všetko prebiehalo výborne, až na oblaky, ktoré sa podozrivo približovali, až nakoniec spustili svoju nahromadenú dažďovú vodu. Kto stihol, ušiel, alebo sa skryl do altánku na námestí a hudba hrala až do súmraku.
Dúfam, že túto ľudovú tradíciu si zachováme aj v budúcnosti!

Fotogaléria TU!

Eva Rakytková

Počasie:

Kurzový lístok